Kultuuriprogramm
Kultuuriõhtu: Müstiline maa – Baden-Württemberg
- 17. apr. 2017
- Kirjutas: Vaike Hint
- Rubriik: Kultuurikava Uudised ja teated
Neljapäeval, 27. aprill kell 18 avame SKIs üritustesarja „Saksa kevad“, mis toimub 25. aprillist 25. maini. Sel aastal seisab partnerliidumaana fookuses Baden-Württemberg. Ba Wü-s elab 10 korda enam inimesi kui kogu Eestis. Ta on kuulus oma ideederikkuse poolest, olles autotööstuses üks turuliidreid maailmas. Tuntud on ta ka oma legendide, saagade, rahvapidude ja tantsuturniiride poolest. Kultuuriõhtul Tartu SKIs tutvustame koostöös TÜ tudengitega seda liidumaad ja esitleme ka üht showtantsupaari.
Lisaks sellele esitleb dr Volker Ziegler (Ba Wü) oma raamatut „Kadunud ilusad asjad“. Raamat on eesti ja saksa keeles ja pühendatud „Meisterkallade“ disainerile Anthon Zieglerile. Saalis on Ba-Wü kellatehase Junghans kellade näitus dr Rait Labotkinilt.
Anton Ziegler (1901-1997 ) oli kellassepa haridusega kunstnik ja kaunishing, kelle motoks oli: „Ei ühtegi tehnilist lahendust ilma esteetilise kuvandita!“ 1928. aastal kutsus tolleaegse Euroopa suurima kellatehase juht Hemuth Junghans A. Ziegleri tööle oma tehase tootearendajaks (disainer) ja turunduse osakonna juhatajaks. See oli noorele mehele suur tunnustus, kuid ka tõsine vastutus. Art deco ja art nouveau stiilis kellad, mis tulid noore tootearendaja töölaualt olid läbimurdelised, moodustades stiilikellade sarja „Meister“ kellad. Kuigi Junghans AS oli selleks ajaks tootnud kelli juba pea seitsekümmend aastat, suutis noor tootearendaja tekitada täiesti omapärase situatsiooni, kus kelli toodeti mitte ainult selleks, et nad aega näitaksid. Kelli toodeti kindla interjööri, kindla mööbli ja ruumi otstarbeks. Peale ajanäitamise pidi kell antud ruumi sulanduma aga samas ka seda ruumi esile tõstma ning kaunistama.
Raamat on kakskeelne ning annab ülevaate kuulsa kelladisaineri Anton Ziegleri elust ja tööst. Tundub, et kaks arstist autorit on raamatus kellade kõrval „ilusate asjadena“ vaadelnud eelkõige inimesi ja aega ning nende omavahelist seost. „Näivuse maailm jagab aega, kuid aeg püsib igavesti. Aeg ei põgene kaugusesse, põgeneja oled Sina, mu sõber!“